Czym jest woda deszczowa?
Jeszcze do niedawna deszczówka dla wielu osób była po prostu bezużytecznym odpadem – dziś, w dobie ciągłych zmian klimatycznych i zwiększonej świadomości ekologicznej, wykorzystuje się ją na wiele sposobów. Nic dziwnego, bo zbieranie deszczówki to bardzo dobry nawyk, który przynosi wiele korzyści. Zastanawiasz się, do czego możesz wykorzystać deszczówkę? Znajdź odpowiedź w naszym artykule!
Wykorzystanie wody deszczowej
Woda deszczowa nie nadaje się do picia ze względu na zawartość gazów i kwaśne pH. Może być jednak wykorzystywana do celów przemysłowych i domowych, a jej najpopularniejsze zastosowania obejmują.
Nawadnianie ogrodów – woda deszczowa może być z powodzeniem wykorzystywana do nawadniania ogrodów. Ponadto jest bogata w składniki odżywcze i nie zawiera chloru i fluoru, które są obecne w wodzie wodociągowej. Jest również miękka i nie pozostawia białych śladów na roślinach,
Czyszczenie – woda deszczowa jest często używana do czyszczenia elewacji, samochodów, rowerów, a nawet mebli ogrodowych,
Pranie – jeśli jest odpowiednio przechowywana, woda deszczowa może być używana do prania w gospodarstwie domowym. Nie zawiera wapnia, więc nie uszkadza elementów pralki. Jej miękkość zapewnia również dobre rozpuszczanie detergentów,
Spłukiwanie toalet – woda deszczowa może być wykorzystywana w toaletach po zainstalowaniu odpowiedniego systemu,
prace rolnicze – wykorzystywana w rolnictwie, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest bardzo duże. Najczęściej wykorzystywana jest do podlewania upraw.
Oprócz tego, że jest to przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne rozwiązanie problemu zmian klimatycznych i regularnych niedoborów wody, zbieranie wody deszczowej przynosi również korzyści finansowe. Szacuje się, że wykorzystanie wody deszczowej w domu pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Jak zbierać wodę deszczową?
Aby swobodnie zagospodarować deszczówkę, należy zainwestować w specjalny zbiornik. Może być on wykonany z tworzywa sztucznego lub betonu. Zbiorniki betonowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne, natomiast największą zaletą zbiorników polietylenowych jest ich niska waga.
Poszczególne modele różnią się między sobą zarówno pojemnością, jak i sposobem montażu. Wyróżnić można zbiorniki naziemne oraz podziemne. Te drugie najczęściej wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych lub przedsiębiorstwach, natomiast osoby prywatne zazwyczaj decydują się na zbiorniki naziemne. Ich zakup stanowi niewielki wydatek, a montaż nie przysparza większych problemów.
Jak widać, zbieranie deszczówki niesie za sobą wiele korzyści i powinno być praktykowane przez wszystkie osoby, którym zależy na ochronie środowiska i oszczędzaniu pieniędzy na co dzień.